2021 Yılına Kadar Satış, Pazarlama ve Teknolojide Çeşitliliği Artırmak için 5 Adım

2021 Yılına Kadar Satış, Pazarlama ve Teknolojide Çeşitliliği Artırmak için 5 Adım

Çeşitlilik eğitiminin önemi son birkaç yıldır artmaktadır. Peki bu programlar şirket kültüründe bir fark yaratıyor mu?

Kültürel anlayışı her zamankinden daha gerekli hale getiren daha iyi iletişim teknolojisi ve son salgın nedeniyle dünya küçüldü. Kapsayıcılık ve çeşitliliğin artık şirketler için çalışan eğitim ve geliştirme programlarına dahil edilmesi gerekiyor. Ancak gerçekten etkili olabilmek için şirketlerin kültürel çeşitlilik eğitiminin çalışanları ve gelecekleri için neden önemli olduğunu anlamaları gerekir.

Çeşitlilik Eğitimi Nedir?

Çok sayıda şirket, çeşitliliği ve dahil etme eğitimini, potansiyel kötü çalışan incelemelerinden veya davalardan kaçınmalarına yardımcı olacak zorunlu bir egzersiz olarak algılar. Ancak bu süreç, çalışanların şirket içinde birbirlerinden öğrenmelerine ve becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyan bir şirket kültürü oluşturmak için daha gerekli. Ekip üyelerinin zihniyetini değiştirebilir, böylece eylemlerini organik olarak sorgulayabilir ve birbirlerini daha kapsayıcı olacak şekilde yeniden şekillendirebilirler.

Çeşitlilik eğitimi iki adımda çalışır; kültürler hakkında farkındalık oluşturarak ve çalışanları iletişim becerilerini geliştirmeye teşvik ederek.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Eğitimi Neden Önemlidir?

İşbirliğine dayalı ve anlayışlı bir şirket, çalışan bağlılığını ve moralini artırabilir, bu nedenle işyerinde çeşitlilik eğitimi çok önemlidir. Ancak çeşitlilik ve yenilik de doğrudan bağlantılıdır. BCG’ye göre, çeşitlilik uygulamaları olan şirketler, daha az çeşitlilik içeren işletmelere kıyasla ortalamanın üzerinde inovasyon geliri elde etti. Eğitim, çalışanların farklı insan grupları arasındaki farklılıkları fark etmelerine ve kabul etmelerine yardımcı olacak ve böylece daha uyumlu bir şirket yaratacaktır.

Etkili Çeşitlilik Eğitim Programları Nasıl Oluşturulur?

Kapsayıcılığın bir şirket için nasıl çalıştığını anlamak ve onu uygulamak tamamen ayrıdır. Etkili çeşitlilik eğitim programları yürütmenin en iyi beş yol:

1. Şirket Kültürünü Güncelleyin

Bir çeşitlilik eğitim programı ancak şirket değerleri kapsayıcı bir kültüre duyulan ihtiyacı kabul ederse başarılı olabilir. Farklı geçmişlerden ve farklı deneyimlerden daha fazla çalışanı işe almak, ofis ortamında kendilerini rahat hissetmezler veya kabul edilmezlerse hiçbir fark yaratmaz. Şirket, temel değerlerinde ve uygulamalarında kapsamlı değişiklikler yaparsa çeşitlilik çabaları iyi sonuç verir. Bu, simgecilikten kaçınmak ve bilinçsiz önyargıları ortadan kaldırmak anlamına gelir.

Şirketlerin, çalışanlarını yerleşik önyargılarının üstesinden gelmelerine ve onları uygunluk dinamiklerinden uzaklaştırmalarına yardımcı olacak doğru araçlarla donatması gerekir. Mikro öğrenme , birçok kuruluşun farklı bir zihniyet aşılamak için kullanabileceği bir süreçtir. Küçük boyutlu ve emilmesi kolay içerik parçaları oluşturarak öğrenmeyi kalıcılığı artırabilirsiniz.

2. Katılımcıları Teşvik Edin

Harvard ve Yale araştırmacılarının araştırmalarına göre, kültürel çeşitlilik eğitimine gönüllü katılımı teşvik etmek, onu zorunlu kılmaktan daha etkilidir. Mantığa aykırı gibi görünse de, çalışanlara çeşitlilik eğitimine katılıp katılmamayı seçme seçeneği vermek, katılım için daha az baskı hissetmelerine neden olur.

Aynı zamanda yatırım yapan çalışanların şirketlerindeki çeşitlilik kavramına nasıl hissettiğini de artırır. Gönüllüler zaten çeşitlilik hakkında bilgi edinmekle ilgilendikleri için, öğrendiklerini oturumlarda daha iyi koruyabilirler. Bununla birlikte, kuruluşlar, yemekli yemekler, yerine zaman veya parasal tazminat sunarak ekip eğitimine katılımı teşvik etmeye bakmalıdır.

3. Hedefe Yönelik Öğrenme

Öğrenmeyi elde tutma, herhangi bir çalışan eğitim programı için en büyük zorluklardan biridir. Çalışanlardan derslere girmelerini, videoları izlemelerini veya içerik okumalarını istemek öğrenmelerine yardımcı olmayacaktır. İşyerinde çeşitlilik eğitimini etkili kılmak için, öğrenmenin sadece program için değil, katılımcılar için de hedef odaklı olması gerekir.

Çalışanlardan, işaret dilinin temellerini öğrenmek veya marjinal çalışanlara akıl hocalığı yapmak gibi öğrendikleri açısından kendileri için hedefler koymaları istenmelidir. Ayrıca, kursiyerler testler, tartışma grupları ve rol yapma yoluyla alıştırmalara aktif olarak katılmalıdır, böylece öğrenmeyi sürdürmeleri onaylanır.

4. Devam Eden Çeşitlilik Eğitimi

Kuruluşlar, çeşitlilik eğitim programlarının tek seferlik bir anlaşma olmadığını kabul etmelidir. Kapsayıcı bir şirket kültürünü başarıyla oluşturmak için eğitimin devam eden bir süreç olması gerekir. Önceden paylaşılan bilgileri düzenli olarak yenilemek ve çalışanların çeşitlilik uygulamaları hakkındaki bilgilerini artırmak için zaman ayırın.

Ancak çalışanların çeşitliliği iş başında görmesi de önemlidir. Çeşitliliği şirket kültürünün bir parçası haline getirmek öncelik olmalıdır. İşyerinde çeşitli etkinlikleri kutlayın ve herkesi katılmaya teşvik edin. Tüm çalışanların kendilerini dahil hissetmesi için ofis takvimini dünyanın dört bir yanından tatillerle güncelleyin. Çalışanların kitap kulüpleri, trivia geceleri ve takım bağ kurma etkinlikleri gibi birbirlerinden öğrenmeleri için fırsatlar yaratın. İnsanlar rahat ortamlarda olduklarında hızlı bir şekilde öğrenebilirler.

5. Programları İyileştirmek için Verileri Kullanın

Bir program oluşturmak, çeşitlilik eğitimi sürecinin yalnızca başlangıcıdır – şirketlerin ayrıca etkilerini ölçerek programlarını ne zaman ve nasıl iyileştireceklerini bilmeleri gerekir.

Yöneticiler ve bölüm başkanları , katılımcılardan geri bildirim toplamak için anketler tasarlamalıdır. Ölçülecek alanlardan bazıları şunlardır:

  • Eğitim, programa katılan çalışanların davranışlarını nasıl değiştirdi?
  • Şirkette çalışanların farklı gruplara yönelik tutumları nelerdir?
  • İşe alımda herhangi bir artış oldu mu? Şirketinize şimdi başvurmakla daha önce olduğundan daha fazla farklı grup ilgileniyor mu?

Şirketinizin uzun süreli bir çeşitlilik ve katılım kültürü oluşturabilmesi için eğitim programınız için bir takip sistemi tasarlayın. Daha çeşitli olmak, bir işletmenin listesini işaretlemek için bir öğe değildir. İşyerlerinde yönetim kurulu genelinde yapısal olarak uygulanması gereken bir varoluş biçimidir.

Sonuç: 2021’de Çeşitlilik Eğitimini Şirket Zihniyeti Yapın

Çeşitli uygulamalar günümüzün ihtiyacı – bir süredir öyle. İşletmelerin daha kapsayıcı hale gelmesi ve şirket kültürlerini buna göre uyarlaması gerekiyor. Ancak şirketlerin, çeşitlilik eğitiminin bir şirkete özgü tüm önyargıları düzeltmek için bir çözüm olmadığını kabul etmesi gerekiyor. Bu, kuruluşlar ve çalışanları için devam eden bir süreçtir. Şirketlerin 2021’de çeşitlilik eğitimlerini iyileştirebilmeleri için çeşitlilik eğitiminin ne olduğunu ve faydalarının neler olduğunu özetledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir