Bütçeye Uygun Cilt Bakımı

Bu yazı, Amerikan Dermatoloji Derneği‘nin kaleme aldığı yazıdan esinlenerek hazırlanmıştır.

Bütçeye Uygun Cilt Bakımı

Bir cilt bakımı düzeni kurmak veya bütçeye uygun cilt bakımı oluşturmak mı istiyorsunuz? Bunun için ürünlerin etkili olması için pahalı olması gerekmediğini hatırlamak önemlidir. Cildinizi temizlemeyi, nemlendirmeyi ve korumayı içeren basit, üç aşamalı bir yaklaşım benimsemelisiniz. Böyle yaparsanız cildinizi sağlıklı tutmuş olursunuz ve cilt bakımı maliyetlerinizi azaltmaya yardımcı olmuş olursunuz.

Bunun yanı sıra, cilt ve tasarruf için akıllı olmak için kurul sertifikalı dermatologların bu ipuçlarını izleyin.

Cilt Bakımı Yaparken Ürünlerin Etkili Olması Demek Pahalı Olması Demek Değildir!

Bir cilt bakımı rutini oluştururken ve aynı zamanda bütçeye uygun cilt bakımı oluştururken ürünlerin etkili olması için pahalı olması gerekmediğini hatırlamak önemlidir.

Cildinizi temizlemeyi, nemlendirmeyi ve korumayı içeren basit, üç aşamalı bir yaklaşım benimserseniz, cildinizi sağlıklı tutmuş olursunuz ve cilt bakımı maliyetlerini azaltmaya yardımcı olmuş olursunuz.

Bütçeye uygun cilt bakımı araştırması yaparken sizin birkaç farklı ürünü kullanmanız maliyetli olabileceğinden, kullandığınız ürün sayısını sınırlamanız da size ekonomik olarak da yardımcı olmuş olacaktır. Ayrıca pek çok farklı ürün kullanmak cildinizin tahriş olmasına ve yaşlanma belirtilerini daha belirgin hale getirmesine sebep olacaktır.

Cilt Bakımı ve Tasarrufu Konusunda Bazı Öneriler

Bütçeye uygun cilt bakımı tavsiyelerini de unutmayın. Aynı zamanda cilt ve tasarruf konusundan ötürü kurul sertifikalı dermatologlardan gelen şu ipuçlarını izleyin:

 1. Cilt bakım ürünlerini uygulamadan önce ve yatmadan önce cildinizi temizleyin. Nazik bir temizleyici, kiri, yağı ve kalıntıları temizler. Aynı zamanda tıkanmış gözenekleri ve çatlakları önlemeye yardımcı olur. Tahrişi önlemek için, yüz yıkamayı günde iki kez ve terledikten sonra sınırlayın.
 2. Nemli cilde uygulayarak nemlendiricinizden en iyi şekilde yararlanın. Nemlendirici cildinizdeki suyu hapsederek daha parlak ve genç görünmesine yardımcı olur. Yağlı cildiniz olsa bile yüzünüzü, vücudunuzu ve dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın.
 3. Kırışıklıkları, yaşlılık lekelerini ve cilt kanserini önlemeye yardımcı olması için güneş koruması kullanın. İster gölge arayın, ister güneş koruyucu giysiler giyin veya güneş kremi sürün, güneş koruması günlük cilt bakımınızın önemli bir parçasıdır. Giysilerle kaplanmayan tüm cilde güneş kremi sürün.
 4. Güneş koruyucu içeren nemlendirici gibi çift ​​işlevli ürünler kullanmayı düşünün. Güneş koruyucusunun geniş spektrumlu olmasına dikkat edin. 30 veya daha yüksek bir SPF’ye sahip olduğundan emin olun ve her iki saatte bir veya yüzdükten veya terledikten sonra tekrar uygulamayı unutmayın.
 5. Etiketi okuyun. Cilt tipiniz için “komedojenik olmayan” veya “gözenekleri tıkamayacak” diyen ürünleri arayın.
 6. Petrol jeli kullanmayı düşünün. Bu ucuz ürün, kuru cildi ve tırnakları nemlendirmek ve küçük yaralanmaları tedavi etmek gibi çeşitli kullanımlara sahip olabilir.

Etkileri zirveye çıkarmak ve olası tahrişleri engellemek için cilt tipinize en uygun ürünleri seçin.

Cilt tipleri

 • Hassas cilt: ürün kullanımından sonra batabilir veya yanabilir.
 • Normal cilt: temizdir ve hassas değildir.
 • Kuru cilt: pul pul, kaşıntılı veya pürüzlüdür.
 • Yağlı cilt: parlak ve yağlıdır.
 • Karma ciltler: bazı bölgelerde kuru, bazılarında yağlıdır.

Kaynak: Amerikan Dermatoloji Derneği

İlgili makale okumak ister misiniz?

Cilt bakımı temelleri

Yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinizi nasıl seçmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir