Çevre Dostu Yeşil Coinler Hangisi? En Az Enerji Tüketen Kripto Paralar Neler?

Şu anda tüm dünya kilitlenmiş durumda Elon Musk’ın açıklamasını sonrası “en doğa dostu coinleri” yani “çevreci ve en az enerji tüketen kripto paraları” sorgulamaya başladı. Ben de sizler için arayıp tarayıp bulabildiğim en çevre dostu popüler kripto para birimlerini bu makaleye taşıyorum. Yatırım dikkat ister, lütfen yazılan her bilgiyi iyice anlayarak okuyunuz ve unutmayınız: Bu makale yatırım tavsiyesi değildir.

Geçtiğimiz on yıl, kripto para birimlerinin nispeten bilinmeyen uç para birimlerinden, finans sektörünü sallayabilecek manşetlere sahip olan dijital varlıklara yükseldiğini gördü. Bu para birimleri son zamanlarda gezegendeki en değerli varlıklardan biri haline geldi ve uzmanlar, kripto paraların önümüzdeki yıllarda kullanım artışı görmeye devam edebileceğini tahmin ediyor. Ancak bu yatırımcılar için harika bir haber olsa da, kripto para biriminin yükselişi tümüyle avantajlara sahip değil. Dolayısıyla bir takım dezavantajları da mevcut.

Kripto para birimlerinin en önemli sorunlarından biri, dijital işlemlerin sahip olduğu çevresel etkidir. Bitcoin için madencilik süreci, her yeni bitcoini oluşturmak için tamamlanması gereken karmaşık matematiksel hesaplamalar nedeniyle fazlasıyla enerji harcamaktadır. Bunu küresel ölçekte düşünün ve bundan ötürü kripto para birimleri üretmek için gereken güç miktarının aslında küçük bir ülkenin harcadığı enerji miktarına denk geldiğini duymak sizi şaşırtmasın. 

Büyüyen kripto para birimlerinin çevresel etkisine ilişkin endişelerden dolayı, artan sayıda yatırımcı kullanıcılar, dijital para birimlerinin avantajlarından daha çevre dostu yollarla yararlanmanın yeni yollarını arıyor. Elbette, hiçbir kripto para birimi aynı değildir – ve bu, para birimlerinin çevresel etkisine de uzanır. Kısaca bazı kripto paralar daha fazla çevre dostu sayılır.

Burada, günümüzde mevcut olan en çevre dostu kripto para birimlerine baktık ve uzmanların neden olabilecekleri ekolojik zararı sınırlamak için neler yaptıklarına odaklandık. 

Kripto Para Birimleri Neden Genellikle Çevre İçin Kötüdür? 

İlk bakışta, dijital para birimleri, çevre için pek bir tehdit oluşturuyor gibi görünmeyebilir. Ancak kripto para birimlerinde işlem yapmanın gerçek etkisi şimdilerde ortaya çıkıyor ve bu, bize net bir tablo çiziyor. 

Bitcoin gibi dijital varlıklar, arkalarındaki algoritmaları güçlendirmek için gereken enerji miktarı nedeniyle önemli bir çevresel ayak izine sahiptir. Bu teorik olarak yenilenebilir enerji kullanılarak yapılabilse de gerçekte genellikle böyle yapılmamaktadır. Çin, Bitcoin madenciliğinde lider bir oyuncudur ve bunu yaparken kullandığı enerjinin % 60’ını kömür gücünden almaktadır. 

Kripto para birimlerinin muazzam ölçeğini ve Bitcoin madenciliğine yönelik artan talebi düşünün, artan sorunu daha net anlayabilirsiniz. Şu anda, blockchain tabanlı para birimleri birçok küçük ülke kadar enerji kullanıyor ve popülariteleri artmaya devam ediyor. Bundan dolayı talep arttıkça, bu endüstrinin enerji gereksinimleri de artıyor. 

Bitcoin de dahil olmak üzere blok zinciri protokollerinin çoğu, ekosistemlerini Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasını kullanarak güvence altına alır. Bu süreç altında, madenciler olarak bilinen bir blok zinciri kullanıcıları kategorisi, kriptografik bulmacaları çözmek ve işlemleri doğrulamak için muazzam hesaplama gücü harcar. Sonuç olarak, PoW son derece yoğun kaynak gerektirir ve her cihazın çevresel maliyeti yılda yaklaşık 1500 ABD doları olabilir. Nisan 2020’de, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI), Bitcoin ağı tarafından tüketilen toplam enerji miktarı olan 7.46 GW’nin 7 nükleer santral tarafından tüketilen enerjiye eşit olduğunu tahmin etti. 

Hidroelektrik, güneş enerjisi ve petrol-enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları, geleneksel kaynakların aksine çok daha fazla enerji verimli, daha ucuz ve kolayca elde edilebilir. Ancak, bu kaynaklar sorunun bir bölümünü çözdüğü düşünülse de herkesin hidroelektrik veya güneş panellerine erişimi yok. Enerji verimliliğine ulaşmak için, teknolojinin kendisinin taban düzeyinde değiştirilmesi gerekiyor.

PoW tabanlı madeni paralar için daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli bir alternatif olarak, topluluk ekolojik ayak izini azaltmaya çalışıyor. Sonuç olarak, Proof of Stake (PoS) ve Delegated Proof of Stake (DPoS) gibi alternatif fikir birliği mekanizmaları, çevre dostu, ‘yeşil’ kripto paraları etkinleştirmek için giderek daha popüler hale geliyor. 

En Çevre Dostu Kripto Para Birimleri

Genel olarak kripto para birimleri çevreye oldukça zarar verme eğilimindeyken, bazı dijital para birimi türlerinin diğerlerinden daha az etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bir araştırmada hangi coinlerin daha az elektrik harcadığını yani her bir işlemi güçlendirmek için gereken enerji miktarına göre yaptığını gösteren seçenekler sıralanmıştı.

İşte en az güç tüketen çevre dostu kripto paralar:

  • Nano
  • Ripple XRP
  • Dogecoin
  • Cardano (ADA)
  • Litecoin
  • Bitcoin Cash
  • Etherium (ETH)
  • EOSIO (EOS)
  • TRON (TRX)
  • XinFin Network (XDC)

Yakın Zamanda Üretilen Çevre Dostu Kripto Para Birimleri 

Yeni kripto para birimleri ortaya çıkmaya devam ediyor, ancak dijital varlıkların yaratılmasında bir değişime neden olmaya başlayan bir eğilim var: sürdürülebilirlik. 

Blockchain temelli para birimlerinin ekolojik etkisiyle ilgili endişelerin artmasıyla, geliştiriciler dikkatlerini ağır karbon ayak izi olmadan dijital para birimlerinin tüm avantajlarını sunmanın yeni yollarına çeviriyorlar.

İşlemlerin etkisini sınırlamak için sürdürülebilir enerji kaynaklarını kullanan yeni bir çevre dostu kripto para birimi dalgasına dikkat edin. Sürdürülebilirlik bu yeni odak bir örnektir Nano , daha çevre dostu çözüm lehine geleneksel madencilik uygulamalarını benimsemeyen bir Dijital para ağı. 

Nano, daha hafif bir konsensüs protokolü kullanarak, genellikle kripto para birimi işlemleriyle ilişkilendirilen atıkları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Açık Temsilci Oylama (ORV) olarak bilinen protokol, minimum enerji tüketimi ve maksimum verimlilik vaat ediyor. 

Dünyanın en iyi bilinen kripto para birimlerinin çoğunun güce aç doğasına ilişkin farkındalık geliştikçe, hem mevcut para sağlayıcıların uygulamalarında hem de yeni blok zinciri tabanlı para birimlerinin geliştirilmesi ve yaratılmasında bazı büyük değişiklikler görmeyi bekleyebiliriz. Sürdürülebilirlik göz önünde bulundurularak oluşturulmuş, ufukta daha çevre dostu dijital para birimleri için bir göz atın. 

Sonuç

Kağıt para birimi için sürdürülebilir bir alternatif olarak kripto para biriminin geleceği parlak, özellikle de kripto alanına giderek daha fazla ‘yeşil’ madeni para girdikçe. Tüketici tabanının PoW tabanlı madeni paralardan tamamen hareket etmesine biraz zaman geçmesine rağmen, XDC, ADA ve EOS gibi çevre dostu kripto para birimlerinin varlığı olumlu bir değişimin sembolüdür. Dahası, Ethereum 2.0, kaynak yoğun İş Kanıtı fikir birliğini Proof of Stake ile değiştirme yolunda ilerliyor. Böylelikle enerji tüketimini azaltarak, ETH2 yakın gelecekte de Yeşil Para olacaktır. 

Son olarak, piyasadaki tüm ‘yeşil’ madeni paralar arasında XinFin’in XDC tokenleri, 2018’den beri eko sorumluluklarını ciddiye alan tüketiciler için tartışmasız en sürdürülebilir seçenektir. Şimdiye kadar, çevreyi korumak için enerji açısından verimli, çevre dostu bir fikir birliği protokolü tasarlayan, ancak zaten yapılmış olan hasarı yenilemek için harekete geçen tek kripto para birimi ağıdır.

*Yatırım Tavsiyesi İçermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir