Gizemli Pinturas Negras Goya’nın En Karanlık Sırlarını Ortaya Çıkardı

Burada Goya’nın sağır adamın evinde saklı olan en karanlık sırlarını araştıracağız. Goya’nın Pinturas Negras’ı sanat tarihinin en karanlık sanat eserlerindendir.

Özel terapi

Goya’nın Pinturas Negras’ı: Francisco Goya, İki Yaşlı Adam, 1819-23, Museo del Prado, Madrid, İspanya.

On dört duvar resmi serisi Goya’nın hayatının son yıllarında yapıldı. 72 yaşında Madrid’in dışına, bir zamanlar sağır bir adamın yaşadığı bir eve taşındı. Bu nedenle isim, ancak 26 yıl önce geçirdiği bir ateşten sonra neredeyse sağır olan Goya için de uygundu. Duvar resimleri, sadece özel kullanım için tasarlanmış, doğrudan yemek ve oturma odalarının duvarlarına yağlarla yürütülür, çünkü görevlendirildiklerine dair bir belge yoktur. Eski ressam, en büyük korkularını, sanrılarını ve öfkelerini aşıladığı için muhtemelen halka açık olmalarını hiç istemedi.

Ruhundaki tüm canavarlar yansımalarını koyu renklerde ve ürkütücü temalarda buldular, sanki ‘pinturas negras’ (siyah resimler) tablosu bir tür oto terapiymiş gibi.

Goya’nın en karanlık sırları

Goya’nın Pinturas Negras’ı: Francisco Goya, Fantastik Vizyon, 1819-23, Museo del Prado, Madrid, İspanya.

Goya’yı bu korkunç duvar resimlerini yapmaya iten ne olabilir? Sürekli bozulan sağlık ve birinci elden savaş, devlet terörü, şiddet ve tabii ki Engizisyon ile çatışma deneyimlerinin bir kombinasyonu . Goya’nın yaşadığı korku, panik ve acı miktarları katlanılabilir sınırları aştı. Acısını dindirmenin tek yolu, bu kadar acıyı kontrol altına alabilen tuhaf dünyaları resmetmekti.

Başlık yok!

Goya’nın Pinturas Negras’ı: Francisco Goya, Cudgels ile Savaş, 1819-23, Museo del Prado, Madrid, İspanya.

Goya, dizinin başlıklarını hiç yazmadı ve kimseye söylemedi. Pinturas Negras’ta gördüğünüz ve burslu bulduğunuz isimler sanat tarihçileri tarafından sağlanmıştır. Bununla birlikte, başlıkların eksikliği, bize kendi yorumlarımızı oluşturmak için daha fazla alan bırakır ve resimlerin kendilerine sonsuz sembolik anlam verir. Tüm eserlerin kromatik paleti, kontrastlar için daha açık renk tonlarının dokunuşlarıyla kahverengi, gri ve siyahın hakimiyeti ile son derece azalır.

Müthiş

Goya’nın Pinturas Negras’ı: Francisco Goya, Köpek, 1819-23, Museo del Prado, Madrid, İspanya.

Tüm kompozisyonlarda yinelenen denge eksikliği Goya’nın yenilikçi ve çok ilerici tarzını doğrular, 20. Figürler merkez dışında, askıya alınmış, çerçeveler tarafından garip bir şekilde kesilmiş veya hatta yukarıdaki köpek gibi toprağa gömülmüş olarak görünür. Kötümser renklerle birleşen kompozisyonel yönler belirsizlik, eteriklik, eeriness atmosferi yaratır. Goya’nın odalarına girdiğinizi hayal edin – aynı anda hem korkutucu hem de büyüleyici olmalı, başka bir deyişle: kelimenin tarihli anlamında harika, aynı anda merak ve teröre ilham veriyor.

Goya’nın en karanlık sırları ortaya çıktı

Goya’nın Pinturas Negras’ı: Francisco Goya, Cadılar Şabat ,1819-23, Museo del Prado, Madrid, İspanya.

1823’te Goya, hükümetin yıkılmasından sonra gelen olası baskılardan kaçarak Bordeaux’ya gitti ve ev torunu tarafından miras alındı ve daha sonra Fransız bankacı Baron Émile d’Erlanger’e satıldı. Duvar resimlerine ne oldu? Elbette ünlü oldular ve 1870’lerde onları evden çıkarma fikri ortaya çıktı. Baron d’Erlanger bunları 1878’de Paris Dünya Fuarı’nda satmak istedi ve eserlerin tuvallere yavaş yavaş aktarılması 1874’te başladı. İlginçtir ki, duvar resimleri hala yerindeyken evin üzerine yazılan ilk envanterde evde bulunan bir resimden daha bahsediliyor. Günümüzde böyle bir iz yok. Goya hala bizim için sır saklıyor.

Francisco Goya’nın Şu özel tablosunu da inceleyebilirsiniz.

One thought on “Gizemli Pinturas Negras Goya’nın En Karanlık Sırlarını Ortaya Çıkardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir