SSLForFree ile Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu Nasıl Yapılır?

SSLFORFREE Sitesi ve Ücretsiz Sertifika Hakkında…

SSLForFree sitesi ise ücretsiz global hizmet sunmaktadır. Biz yazımızda SSLForFree ile ücretsiz ssl sertifikası konusuna değindik ve ücretsiz sertifika nasıl alınır, nasıl çalışır, nasıl yapılır ve nasıl kurulur diye ücretsiz kurulum yönüyle ssl sertifikası kurulumu olarak kısaca anlatmaya çalıştık. Bu site aynı zamanda en kolay ssl kurma sitesidir. Aşamaların sonunda ssl sertifikası sorgulama ekranı da çıkmaktadır. Bununla beraber Turhost ve Godaddy gibi servis sağlayıcılarına ihtiyacınız vardır. Ssl kurma sitesi olarak bu siteyi size tavsiye etmekteyim. Böylelikle benim gibi siz de bedava ssl sertifikası kurmuş olacaksınız. Fakat şöyle bir eksisi var ki o da, bu site sadece 3 aylık ssl sertifikası vermekte. Bu nedenle, yıllık yapmak isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor. Ücretsiz devam etmek isterseniz ise 3 ayda bir yukarıdaki işlemleri tekrarlarsanız sıkıntı olmayacaktır. Hangi ssl türüne ihtiyacım var, hangi ssl türü bana hitap ediyor derseniz öncelikle ssl türlerini araştırıp kendinize en uygun ssl türünü seçebilirsiniz. Çünkü standart dışı olanların neredeyse tamamı ücretli ssl hizmeti sağlamaktadırlar. Biz bu sitede standart ssl türünü seçiyoruz. Ssl sertifikamı yanlışlıkla sildim,ne yapabilirim diyor olsanız bile bu yöntem ile yeni bir ssl sertifikasına sahip olabilirsiniz. Bu yöntem ile free ssl yani ücretsiz ssl sertifikası alma konusunda başarılı olacaksınız demektir. Daha fazla içerik görüntülemek isterseniz ZİHİN DÜNYAM sitemizi inceleyebilirsiniz.

SSLForFree ile Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu Nasıl Yapılır?

 

İLK AŞAMA

 

 1. https://www.sslforfree.com/   adresine girip ücretsiz üye olun ve oturum açın.
 2. “Gösterge Paneli” sayfasından “Yeni Sertifika(New Certificate)” butonuna tıklayın.
 3. “Alanlar(Domains)” kısmında “Etki Alanını Girin(Enter Domains)” bölümüne sitenizin tam adresini kopyalayıp yapıştırın. Sonraki adıma tıklayın(Next Step).
 4. “Geçerlilik(Validity)” kısmından “90 Günlük Sertifika(90-Day Certificate)” butonunu işaretleyin ve sonraki adıma tıklayın.
 5. “CSR ve İletişim(CSR and Contact)” kısmında “Otomatik CSR Oluştur(Auto-Generate CSR)” butonunu aktifleştirin veya seçin. Sonraki adıma geçin.
 6. “Siparişinizi Tamamlayın(Finalize Your Order)” kısmından “Ücretsiz(Free)” olan alana tıklayıp sonraki adıma tıklayın.
 7. Siteniz için doğrulama yöntemini seçin. Biz burada “DNS CNAME” yöntemini kullanacağımız için siz de bu butona tıklayın ve bekleyin.

 

İKİNCİ AŞAMA

 

 1. Tarayıcınızdan yeni bir sekme açın. Siteniz için Sunucu ve hosting desteği aldığınız servis sağlayıcınızdan (ki ben Turhost.com üzerinden devam edeceğim), giriş yapın. Servis sağlayıcınıza giriş yaptıktan sonra Sitenizin yönetim paneline giriş yapın. DNS Yönetimi kısmını bulun ve yeni DNS Kaydı oluşturma kısmına gelin. Eğer böyle bir hizmet seçeneği yoksa CPanel için giriş butonunuzu bulun ve CPanel’e giriş yapın. CPanel’de “Etki Alanları” bölümüne inip DNS Zone Editor yazan kısma tıklayın. Açılan sayfada ilgili sitenizi bulun ve “Yönet” butonuna tıklayın. Kayıt Ekle kısmına gelerek yeni DNS kaydı oluşturun.
 2. Ad(Valid Zone Name) yazan boşluğa SSLForFree sitesinde beklettiğimiz “Name” adlı kutucuktaki yazıyı kopyalayın. CPanel’de “TTL” yazan boşluğu değiştirip SSLForFree sitesinde TTL bölümündeki sayıyı (ki muhtemelen 3600) yazın. Yine CPanel’de “Tip” kısmında “CNAME” i seçin. Son olarak “Kayıt” kısmına ise SSLForFree sitesinde “Point To” kısmındaki bilgiyi kopyalayıp yapıştırın. “Kayıt Ekle”yi tıklayın ve kaydı tamamlayın. CPanelde/Dns kaydı ile şimdilik işimiz bittiğinden dolayı burayı kapatabilirsiniz.

 

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

 

 1. SSLForFree sitesinde sonraki adıma tıklayın. “Alanı Doğrula(Verify Domain)” kısmına tıklayın ve biraz bekleyin. Şu şekilde bir ibare çıkmışsa buradaya kadar ki kısımları doğru yapmışsınız demektir: “Your certificate has been issued and is ready for installation. To continue, please follow the steps below. (Türkçesi: Sertifikanız yayınlandı ve kuruluma hazır. Devam etmek için lütfen aşağıdaki adımları izleyin.)”
 2. “Sertifikayı İndir(Download Certficate)” kısmından DownloadSerticifate.ZİP dosyasını bilgisayarınızda masaüstünüze indirin. Sonraki adıma tıklayın ve kontrol etme butonuna basmadan önce bekleyin.
 3. CPanel’e tekrar giriş yapın. “Güvenlik” bölümünden “SSL/TLS” kısmına tıklayın. Çıkan ekranda “Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)” başlığı altındaki “SSL Sitelerini Yönetin” linkine tıklayın.
 4. Aşağıda “Bir SSL Web Sitesi Yükle” başlığı altına gelin. “Etki alanı” olarak kendi sitenizi seçin. Masaüstüne indirdiğimiz zip dosyasını açın. İçindeki “certificate.crt” adındaki belgeyi not defteri ile açın. İçindeki bilgileri kopyalayıp CPanel’deki “Sertifika CRT” kısmına yapıştırın. Yine zip dosyasındaki “private.key” adlı belgeyi not defteri ile açın. İçindeki tüm bilgileri kopyalayıp CPanel’deki “Özel Anahtar (KEY)” kısmına yapıştırın. Son olarak yine zip dosyasındaki son belge olan ca_bundle.crt” belgesini not defteri yardımıyla açın ve içindeki bilgileri kopyayıp CPanel’de son kalan kısma yani “Sertifika Kuruluşu Paketi: (CABUNDLE)” kısmına yapıştırın. “Sertifika Yükle” butonuna tıklayın. Çıkan uyarı ekranında tamam butonuna tıklayın. Sertifika Yüklenmiştir.
 5. SSLForFree adresindeki aşamaları artık ilerletip sonlandırabiliriz. İşlem tamamlanmıştır. HAYIRLI OLSUN. 🙂

 

SSL NEDİR?

SSL, kısaca açılımı Secure Socket Layer’dır. Türkçesi ise Güvenli Giriş Katmanı anlamına gelmektedir. SSL ile site ve kullanıcı arasındaki maddi ve sanal tehditlere karşı güvenlik sağlanmaktadır. Böylece kişisel veriler daha fazla korunmuş olduğuna kanaat edilir. SSL ile güvenli siteler kurulması amaçlanmıştır.

 

SSL SERTİFİKASI NE İŞE YARAR?

 

SSL sertifikası neden gerekli diye düşünüyorsanız, bilin ki, Google ssl sertifikası konusunda kendi ssl politikası gereği titiz davranmakta ve sitelerin kullanıcılar için güvenilirliğini sağlamayı amaçlamakta olduğu için sitelere girişte ssl sertifikası bulunmadığı takdirde siteye girişi zorlaştırmakta ve google sıralamalarında aşağılara düşürmektedir. En iyi ssl siteleri içerisinde Comodo Positive SSL ve Rapid SSL gibi siteler yer alsa da bunların neredeyse tümü ücretlidir ve dolar üzerinden ücretlendirilmektedir. SSL sertifikası ücretleri genellikle 10 dolar civarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir