Uçurtma (The Kite) Tablosu (1777-78) – Francisco Goya

Uçurtma (The Kite) tablosu, 1746 ile 1828 yılları arasında yaşayan Francisco Goya için çok neşeli bir konu gibi görünüyor, ancak belki de bunun nedeni dokumak üzere tasarlanmış bir duvar halısı taslağı olması ve 1775 ile 1791 arasında art arda yönetime gelen İspanya Kralları III. Charles ve IV. Charles’in verdiği bir görev olarak yerine getirilen 63 taslaktan biri olmasıdır. Uçurtma (İspanyolca La Cometa) tablosu, bir grup genç erkek ve kadının bir araya gelişini tasvir ediyor. Resimdeki dört ana figür uçurtmayla ilgilenirken, önde oturan ve sigara içen genç adam dışındaki diğer insanlar birbirleriyle ilgileniyorlar. Sağ alttaki köpek ise, kafası karışmış gibi görünüyor.

Dokumak üzere tasarlanmış bu duvar halısı, kralın tarihi sarayı olan El Escorial’deki İspanyol tahtının varisleri olan Asturias Prensi ve Prensesi’nin yemek odası olarak tasarlandı.

– Sarah Mills

Not: Gizemli Kara Resimler (İspanyolca Pinturas Negras), Goya’nın en karanlık sırlarını ortaya çıkarıyor. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz buradan detaylı olarak inceleyebilirsiniz. 

One thought on “Uçurtma (The Kite) Tablosu (1777-78) – Francisco Goya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir